تبلیغات
درخت چای
درخت چای
 
نویسندگان
نظر سنجی
خواننده ارجمند محتوای این تارنگار تا چه اندازه مورد رضایت شماست؟


از روزی که ایران و آمریکا  دور یک میز نشستند و به یکدیگر لبخند زدند توافق انجام شده بود. چرا که هر دو به این نتیجه رسیده اند که توافقات بد میز مذاکره بسیار کم هزینه تر، کم خطر تر و قابل جبران تر از سایر کارهایی است در این سه دهه انجام داده اند. با کمی نگرش در گذشته به روشنی مشخص است که  حتی آنجا که دو طرف به پیروزی رسیدند چه هزینه های گزافی را متحمل شدند و توجه بیش از اندازه نسبت به نظرات و اهداف تقابلی و حذفی چه میزان از تمرکز و سرمایه هایشان را به هدر داده است. برای پیروزی در هر رقابتی باید قاعدۀ آن بازی را دانست. اگر کمی چشم بگردانیم و قاعدۀ بازی امروز را دریابیم آنوقت می فهمیم که بعد از دوران جنگ سرد، جنگ فقط در کشورهای توسعه نیافته انجام شده است و جهان اول از آن جهت توسعه یافت که فهمید راز بقا در رقابت است نه عداوت.از این به بعد هم سیاست امریکا در قابل ایران رقابتی خواهد بود و سعی خواهد کرد که از تمامی فرصت های ایران برای عقب گذاشتن بیش از پیش خودش استفاده کند. سرمایه گذاری نقتی، فرهنگی و کشف استعدادها در کورترین نقاط این سرزمین و تصاحب آن و هر کاری دیگر که فکرش را بکنید که موجب برتریش شود اولویت اول او خواهد بود.

پیروز آینده کسی است که بتواند بقای با عزت و مستقل خود را تضمین کند و رمز آن بقا، اقتصاد و فرهنگ قوی است. بر سر این ها باید جنگید و توافق در این جاست که بی معناست. چرا که حریف شاید رحمی داشته باشد ولی رقیب رحمی نخواهد داشت چرا که جنس کار او متفاوت است.


برچسب ها: ایران و امریکا، توافقی که توافق شده بود.، توافق هسته ای، توافق نهایی، اشتباهاتی دو طرفه،  
[ یکشنبه 2 آذر 1393 ] [ 12:30 ب.ظ ] [ ا.ش چراغ ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آیا آنکه به یک درختچه رحم نکند به یک انسان رحم می کند ...
در دوران کوتاه دانشگاه در هیمنۀ واقعیاتی قرار گرفتم که مرا به خویشتن نزدیک می کرد و پیوسته درس هایی از زندگی در کنار دانشجویان واقعی آموختم که هیچ مدرسی نتوانست به بنده بیاموزد. از سال 1386 که انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه صنعتی شاهرود غیر رسمی اعلام شد و تدابیر چرخ دنده ای آن دوران خام و سوخته این نهضت ملی را در سراسر کشور شروع به خرد کردن نمود جمعی از رهروان این نهضت برای حفظ نام، یاد و رسالت انجمن اسلامی و تلاش های بی دریغ جوانان این آب و خاک که جز آزادی، استقلال، حرمت انسانی و صداقت فریادی بر نمی آوردند تصمیم گرفتند درختچه ای را نماد آزادی خواهی و ملیت اندیشی خود قرار داده و با آویختن چای کیسه ای بر شاخسار آن صدای اعتراض و موجودیت خود را به گوش همگان رسانیده و روح پاک و لطیف طبیعت را شاهدی بر صبر و تحمل خویش در برابر کالبد سیاه و زمخت استبداد و خودرایی قرار دهند.
اما در حالی که فکر می کردیم بعد از سالیان سال خزان و انتظار درخت چای به بار خواهد نشست نه تنها احیای مجدد انجمن اسلامی با دسیسه هایی مواجه شد بلکه به دست جفا پیشۀ تحجر و تعصب در تابستان سال 1393 در حالی که میدان خالی از حضور دانشجویان بود قطع گردید و چون همیشه ثابت کرد که نه تنها آزادی خواهی و مطالبه گری بلکه هرچه رنگ بوی تغییر و خلاقیت از خود ساطع کند تدبیری تبری پاسخ آن خواهد بود و دلیل آن فقط نفعی است که از راکد بودن آب دریا به ساکنان ساحل ریا می رسد.
و عجب حکایتی بود آن روز که در کنار تن بی سر این درخت قرار گرفتم و درحالی که دل و جانم به تماشای بند انگشتی از جسم بی جان آن دوخته شده بود دیدن یک چای کیسه ای کهنه و قدیمی که هنوز خود را به سختی بر روی آن نگاه می داشت و از چشم سطحی نگر جلادان زمان خود غافل مانده بود مرا شگفت زده کرد و آنی به اعماق وجودم متبادر گشت که پروردگارا، چه مقاومتی از یک تن بی سر می بینم.
بنابراین بر آن شدیم تا با راه اندازی تارنگاری رسالت آن درخت خوش مرام را شاخ و برگ بخشم و ثابت گردانم که با قطع درخت اندیشه قطع نمی شود، با قطع درخت همت ما سست نمی شود، با قطع درخت امید ما کم نمی شود بلکه مرام مذموم شما آشکار شده و هیچ حرفی را برای زدن باقی نمی گذارد و چنان انگیزه ای را در ما ایجاد می کند که اگر بانیان این عمل قبیح آن را درک می کردند پشت دست گاز می گرفتند و لب می گزیدند.
این تارنگار بر آمده از خاک کویی است که درخت چای از آن روییده و نظرات شما سرور دانا به سان آن چای های کیسه ای است که بر آن درخت آویز می کنید و امروز هر چه در آن می نگاریم و از دیده می گذرانیم میوۀ شیرین و خوش عطر درخت چای است.
آری این مسلک ناجوانمردان و استبدادنصبان است که حتی یک درخت آزادی خواه را تحمل نمی کنند چه برسد به یک جوان آزادی خواه ...
به یاد درخت چای
اگر تبر بزنند به شاخ و برم نمی شکنم
وگر شکنم ز شاخ و تنم قلم قلم فکنم
بنگارم از تن و جان جان فدای آزادی
بنثارم از بر و سر خون فدای آزادی
ا.ش.چراغ
آ.ز.خ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب