تبلیغات
درخت چای
درخت چای
 
نویسندگان
نظر سنجی
خواننده ارجمند محتوای این تارنگار تا چه اندازه مورد رضایت شماست؟


زندگی را جستجو نکنیم زندگی ما را جستجو می­کند اگر بخواهیم واقعا زندگی کنیم. خیالبافی نکنیم. زندگی در دامن واقعیات شکل می گیرد و ما واقعیت را به خوبی می شناسیم  ولی ...

اگر رسم و قاعدۀ هر بازی را بیاموزیم آن وقت می­توانیم هم از بازی کردن لذت ببریم و هم بازی را ببریم. برای زندگی کردن هم باید قواعد آن را ییاموزیم. خیلی ساده است.

زندگی را نه خیلی جدی بگیریم و نه خیلی شوخی. در جستجوی سعادت باشیم ولی در درون خودمان و جدیت را در این راه استفاده کنیم و سختی­ ها را خیلی جدی نگیریم. این ها شوخی­ های زندگی است چرا که گذراست و با استشمام گل سرخ، یا نوشیدن یک لیوان آب گواراه و یا مزه کردن یک گیلاس تازه خستگی آن از تنمان رخت بر می ­بندد.

یادمان نرود که افتخار و منزلت از سختی به وجود می آید نه آسانی و تن پروری.

اگر خواسته باشیم زندگی کنیم و آستین همت بالا زده و پنجه در پنجۀ این مرد شویم در هر لحظۀ این نبرد شیرین درس ها می­ بریم که ارزشی به اندازۀ زندگی دارد.

چند درس ساده برای آنکه راحت ­تر بیاساییم.

از روی نادانی رویدادهای زندگی را تعبیر نکنیم، صبر داشته باشیم: اگر رویدادهای زندگی مطابق خواست و یا حتی تلاش ما نبود تعبیر بد نکنیم درحالی که به بدی آن واقف نیستیم شاید این برایمان مناسب باشد. صبر داشته باشیم و تحمل کنیم.

جز اساسی موفقیت خطر کردن است: از رویدادهای غیر قابل پیش بینی آینده نهراسیم و میدان را خالی نکنیم. آینده نگر باشیم ولی از بازی های آینده نترسیم. چون تو را نوح است کشتیبان ز طوفان غم مخور

زندگی یعنی رضایت از خویشتن: چگونه از خودمان رضایتمند می ­شویم.  

عزت نفس ستون انسانیت و انسانیت ستون زندگی است: برای زندگی کردن به معنای واقعی فقط باید عزت نفس خود با هیچ چیز قابل معامله ندانیم.

همین...

آسوده باشید و از زندگی لذت ببرید.


برچسب ها: در جستجوی حیات، زندگی و ما، ما و زندگی، رضایت، آگاهی، صبر، خوش بینی،  
[ جمعه 8 اسفند 1393 ] [ 10:13 ق.ظ ] [ ا.ش چراغ ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آیا آنکه به یک درختچه رحم نکند به یک انسان رحم می کند ...
در دوران کوتاه دانشگاه در هیمنۀ واقعیاتی قرار گرفتم که مرا به خویشتن نزدیک می کرد و پیوسته درس هایی از زندگی در کنار دانشجویان واقعی آموختم که هیچ مدرسی نتوانست به بنده بیاموزد. از سال 1386 که انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه صنعتی شاهرود غیر رسمی اعلام شد و تدابیر چرخ دنده ای آن دوران خام و سوخته این نهضت ملی را در سراسر کشور شروع به خرد کردن نمود جمعی از رهروان این نهضت برای حفظ نام، یاد و رسالت انجمن اسلامی و تلاش های بی دریغ جوانان این آب و خاک که جز آزادی، استقلال، حرمت انسانی و صداقت فریادی بر نمی آوردند تصمیم گرفتند درختچه ای را نماد آزادی خواهی و ملیت اندیشی خود قرار داده و با آویختن چای کیسه ای بر شاخسار آن صدای اعتراض و موجودیت خود را به گوش همگان رسانیده و روح پاک و لطیف طبیعت را شاهدی بر صبر و تحمل خویش در برابر کالبد سیاه و زمخت استبداد و خودرایی قرار دهند.
اما در حالی که فکر می کردیم بعد از سالیان سال خزان و انتظار درخت چای به بار خواهد نشست نه تنها احیای مجدد انجمن اسلامی با دسیسه هایی مواجه شد بلکه به دست جفا پیشۀ تحجر و تعصب در تابستان سال 1393 در حالی که میدان خالی از حضور دانشجویان بود قطع گردید و چون همیشه ثابت کرد که نه تنها آزادی خواهی و مطالبه گری بلکه هرچه رنگ بوی تغییر و خلاقیت از خود ساطع کند تدبیری تبری پاسخ آن خواهد بود و دلیل آن فقط نفعی است که از راکد بودن آب دریا به ساکنان ساحل ریا می رسد.
و عجب حکایتی بود آن روز که در کنار تن بی سر این درخت قرار گرفتم و درحالی که دل و جانم به تماشای بند انگشتی از جسم بی جان آن دوخته شده بود دیدن یک چای کیسه ای کهنه و قدیمی که هنوز خود را به سختی بر روی آن نگاه می داشت و از چشم سطحی نگر جلادان زمان خود غافل مانده بود مرا شگفت زده کرد و آنی به اعماق وجودم متبادر گشت که پروردگارا، چه مقاومتی از یک تن بی سر می بینم.
بنابراین بر آن شدیم تا با راه اندازی تارنگاری رسالت آن درخت خوش مرام را شاخ و برگ بخشم و ثابت گردانم که با قطع درخت اندیشه قطع نمی شود، با قطع درخت همت ما سست نمی شود، با قطع درخت امید ما کم نمی شود بلکه مرام مذموم شما آشکار شده و هیچ حرفی را برای زدن باقی نمی گذارد و چنان انگیزه ای را در ما ایجاد می کند که اگر بانیان این عمل قبیح آن را درک می کردند پشت دست گاز می گرفتند و لب می گزیدند.
این تارنگار بر آمده از خاک کویی است که درخت چای از آن روییده و نظرات شما سرور دانا به سان آن چای های کیسه ای است که بر آن درخت آویز می کنید و امروز هر چه در آن می نگاریم و از دیده می گذرانیم میوۀ شیرین و خوش عطر درخت چای است.
آری این مسلک ناجوانمردان و استبدادنصبان است که حتی یک درخت آزادی خواه را تحمل نمی کنند چه برسد به یک جوان آزادی خواه ...
به یاد درخت چای
اگر تبر بزنند به شاخ و برم نمی شکنم
وگر شکنم ز شاخ و تنم قلم قلم فکنم
بنگارم از تن و جان جان فدای آزادی
بنثارم از بر و سر خون فدای آزادی
ا.ش.چراغ
آ.ز.خ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب