تبلیغات
درخت چای
درخت چای
 
نویسندگان
نظر سنجی
خواننده ارجمند محتوای این تارنگار تا چه اندازه مورد رضایت شماست؟


برای آنکه دریابیم آیا تحجر ذاتا نکوهیده است و یا می تواند سازنده باشد بهتر است آن را در چهارچوبی قرار دهیم که آن چهارچوب همان محیط ارزشی است که در آن زندگی می کنیم و افکار و ارزش های ما از معیارهای آن به وجود آمده است، آن وقت معنی کاربردی آن تجلی می یابد. حتما این کلمه را چهارچوب نظام ارزشی خود قرار داده و ببینید که واپسگرایی در کجای این نظام توجیهی ندارد و شما را به عقب می راند.

برای مثال تحقیات ثابت کرده که عبادت و راز و نیاز در بهبود روحیه و اعتماد به نفس موثر است لذا علاوه بر توجه به مسائل پزشکی و توجه به دانش روز درمانی و بهداشتی در عین توجه به امور معنوی همچون عبادت و ادعیه که از گذشته مورد توجه بوده و توصیه می شود یک واپسگرایی مفید است.

ولی در نوع منفی کهنه ­گرایی و یا همان تحجر می توانم مثالی را عنوان کنم که به شخصه شاهد آن بودم. 

طرح ضیافت اندیشه طرحی است که در ماه مبارک رمضان در دانشگاه ها برگزار می شود و بنده هم سعادت حضور در یکی از سال های دانشجویی را در آن داشته ام. یکی از برنامه های این طرح مراسمی برای پخش یکی از آثار سینمایی دفاع مقدس بود و دانشجویان مشغول تماشای آن بودند. این فیلم مربوط به زندگی شهید محمود کاوه و رشادت های آن بزرگوار بود. در حین فیلم و تماشای صحنه های جنگ و نبرد شاهد صوت زدن و کف زدن هایی از جانب دانشجویان بودیم که پس از چندی واکنش بسیج دانشجویی که مجری مراسم بود را بر انگیخت به شکلی که پخش فیلم متوقف شد و بابت صوت و کف ها تذکر جدی داده شد و تهدید کردند که در صورت ادامه دار بودن این رفتار پخش فیلم به طور کامل متوقف خواهد شد. پس از پخش مجدد فیلم دیگر خبری از کف زدن های تنها نبود و صلوات فرستادن هم از جانب همان دانشجویان اضافه شده بود و محیط را به سمت استهزا پیش می برد. واقعه ای جانگدازتر اینکه در حین مراسم متوجه شدم مسئولین اجرایی مراسم یکی از حضار را به دلیل بلند خندیدن و یا رفتاری که مناسب تماشای فیلم دفاع مقدس نمی دانستند از سالن بیرون کشیده و با هدف متوجه کردن ارزش دفاع مقدس برخوردی ناشایست کرده گویا از او انتظار داشتند که دفاع مقدس جای گریستن است نه خندیدن- که حتی بعضی از مسئولین از فرد مذکور پوزش طلبیدند.

این یک نوع واپسگرایی منفی است چرا که این فیلم برای جوانی اندوهناک است که آن لحظات و دوران را درک کرده باشد و رنج آن زمان را برده باشد نه برای بنده که جز نام و تصویری چیزی از آن واقعیات ها را درک نکرده ام. نباید انتظار داشت این فیلم تاثیری را بر روی همه بگذارد که بر روی جوانان بیست سال پیش می گذاشت.

بنابراین این انتظار یک نوع رفتار واپسگرایانه است که بسیار مخرب می باشد. برای آنکه به موضوع آینده نزدیک شویم نگرش نوگرایانۀ این انتظار را می توان در همان صوت و کف ها جستجو کرد که نشان دهندۀ ارزش قائل شدن نسل امروز برای آن رشادت هاست.   


برچسب ها: عقب افتادگی،  
[ یکشنبه 13 مهر 1393 ] [ 01:41 ب.ظ ] [ ا.ش چراغ ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آیا آنکه به یک درختچه رحم نکند به یک انسان رحم می کند ...
در دوران کوتاه دانشگاه در هیمنۀ واقعیاتی قرار گرفتم که مرا به خویشتن نزدیک می کرد و پیوسته درس هایی از زندگی در کنار دانشجویان واقعی آموختم که هیچ مدرسی نتوانست به بنده بیاموزد. از سال 1386 که انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه صنعتی شاهرود غیر رسمی اعلام شد و تدابیر چرخ دنده ای آن دوران خام و سوخته این نهضت ملی را در سراسر کشور شروع به خرد کردن نمود جمعی از رهروان این نهضت برای حفظ نام، یاد و رسالت انجمن اسلامی و تلاش های بی دریغ جوانان این آب و خاک که جز آزادی، استقلال، حرمت انسانی و صداقت فریادی بر نمی آوردند تصمیم گرفتند درختچه ای را نماد آزادی خواهی و ملیت اندیشی خود قرار داده و با آویختن چای کیسه ای بر شاخسار آن صدای اعتراض و موجودیت خود را به گوش همگان رسانیده و روح پاک و لطیف طبیعت را شاهدی بر صبر و تحمل خویش در برابر کالبد سیاه و زمخت استبداد و خودرایی قرار دهند.
اما در حالی که فکر می کردیم بعد از سالیان سال خزان و انتظار درخت چای به بار خواهد نشست نه تنها احیای مجدد انجمن اسلامی با دسیسه هایی مواجه شد بلکه به دست جفا پیشۀ تحجر و تعصب در تابستان سال 1393 در حالی که میدان خالی از حضور دانشجویان بود قطع گردید و چون همیشه ثابت کرد که نه تنها آزادی خواهی و مطالبه گری بلکه هرچه رنگ بوی تغییر و خلاقیت از خود ساطع کند تدبیری تبری پاسخ آن خواهد بود و دلیل آن فقط نفعی است که از راکد بودن آب دریا به ساکنان ساحل ریا می رسد.
و عجب حکایتی بود آن روز که در کنار تن بی سر این درخت قرار گرفتم و درحالی که دل و جانم به تماشای بند انگشتی از جسم بی جان آن دوخته شده بود دیدن یک چای کیسه ای کهنه و قدیمی که هنوز خود را به سختی بر روی آن نگاه می داشت و از چشم سطحی نگر جلادان زمان خود غافل مانده بود مرا شگفت زده کرد و آنی به اعماق وجودم متبادر گشت که پروردگارا، چه مقاومتی از یک تن بی سر می بینم.
بنابراین بر آن شدیم تا با راه اندازی تارنگاری رسالت آن درخت خوش مرام را شاخ و برگ بخشم و ثابت گردانم که با قطع درخت اندیشه قطع نمی شود، با قطع درخت همت ما سست نمی شود، با قطع درخت امید ما کم نمی شود بلکه مرام مذموم شما آشکار شده و هیچ حرفی را برای زدن باقی نمی گذارد و چنان انگیزه ای را در ما ایجاد می کند که اگر بانیان این عمل قبیح آن را درک می کردند پشت دست گاز می گرفتند و لب می گزیدند.
این تارنگار بر آمده از خاک کویی است که درخت چای از آن روییده و نظرات شما سرور دانا به سان آن چای های کیسه ای است که بر آن درخت آویز می کنید و امروز هر چه در آن می نگاریم و از دیده می گذرانیم میوۀ شیرین و خوش عطر درخت چای است.
آری این مسلک ناجوانمردان و استبدادنصبان است که حتی یک درخت آزادی خواه را تحمل نمی کنند چه برسد به یک جوان آزادی خواه ...
به یاد درخت چای
اگر تبر بزنند به شاخ و برم نمی شکنم
وگر شکنم ز شاخ و تنم قلم قلم فکنم
بنگارم از تن و جان جان فدای آزادی
بنثارم از بر و سر خون فدای آزادی
ا.ش.چراغ
آ.ز.خ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب